770W-X2/13
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C8 PNL SLDR
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
770W-X2/13 PDF
Type Description
Series:770W
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-C8
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Current - IEC:2.5A
Voltage - IEC:250VAC
Current - UL:-
Voltage - UL:-
Filter Type:Unfiltered - Commercial
Accomodates a Fuse:No
Number of Positions:2
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Termination:Solder Eyelet
Switch Features:-
Features:-
Fuse Holder, Drawer:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 24.50mm x 12.50mm
Panel Thickness:0.024" ~ 0.079" (0.60mm ~ 2.00mm)