44R02-2131-150
Manufacturer
Power Dynamics, Inc.
VIGOR # :
Description
PWR ENT RCPT IEC 320-C13 PNL QC
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
44R02-2131-150 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-C13
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:10/20A
Voltage - UL:250VAC
Filter Type:Unfiltered - Commercial
Accomodates a Fuse:No
Number of Positions:3 per connection (2)
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Termination:Quick Connect - 0.189" (4.8mm)
Switch Features:-
Features:-
Fuse Holder, Drawer:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 32.50mm x 48.30mm
Panel Thickness:0.059" (1.50mm)