BVB15/Z0000/10
Manufacturer
Bulgin
VIGOR # :
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
BVB15/Z0000/10 PDF
Type Description
Series:Polysnap® BVB
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-C14
Connector Type:Receptacle, Male Blades - Module
Current - IEC:10A
Voltage - IEC:250VAC
Current - UL:-
Voltage - UL:-
Filter Type:Unfiltered - Commercial
Accomodates a Fuse:Yes (Fuse Not Included)
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Flange
Termination:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features:Switch On-Off
Features:-
Fuse Holder, Drawer:Fuse Holder, Twin Fused
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 33.00mm x 66.30mm