KE10.6100.105
Manufacturer
Schurter
VIGOR # :
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
KE10.6100.105 PDF
Type Description
Series:KE
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-C14
Connector Type:Receptacle, Male Blades - Module
Current - IEC:10A
Voltage - IEC:250VAC
Current - UL:10A
Voltage - UL:125VAC
Filter Type:Unfiltered - Commercial
Accomodates a Fuse:Yes (Fuse Not Included)
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Termination:Quick Connect - 0.189" (4.8mm)
Switch Features:-
Features:Voltage Selector
Fuse Holder, Drawer:Drawer Sold Separate
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 27.50mm x 52.50mm
Panel Thickness:0.059" (1.50mm)