771W-BX2/01
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C6 PNL SLDR
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
771W-BX2/01 PDF
Type Description
Series:771W
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-C6
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Current - IEC:2.5A
Voltage - IEC:250VAC
Current - UL:-
Voltage - UL:-
Filter Type:Unfiltered - Commercial
Accomodates a Fuse:No
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In; Through Hole, Right Angle
Termination:Solder
Switch Features:-
Features:-
Fuse Holder, Drawer:-
Panel Cutout Dimensions:-
Panel Thickness:0.024" ~ 0.059" (0.60mm ~ 1.50mm)