FASAS10PFR
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
EMC FILTER, IEC INLET, 3A, SNAP-
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
FASAS10PFR PDF
Type Description
Series:FASA
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-C14
Connector Type:Receptacle, Male Blades
Current - IEC:10A
Voltage - IEC:115/230VAC
Current - UL:-
Voltage - UL:250VAC
Filter Type:Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Accomodates a Fuse:No
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Termination:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features:-
Features:Bleed Resistor, Shielded
Fuse Holder, Drawer:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 21.50mm x 28.60mm
Panel Thickness:0.031" ~ 0.063" (0.79mm ~ 1.60mm)
Material Flammability Rating:UL94 V-2
Ingress Protection:-
Approval Agency:CE, cURus, UL, VDE
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
PWR ENT RCPT IEC320-C20 PANEL QC
6100 APPLIANCE INLET 10A 70C