42R51-5123
Manufacturer
Power Dynamics, Inc.
VIGOR # :
Description
PWR ENT MOD RCP IEC 320-C8 PNL
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
42R51-5123 PDF
Type Description
Series:*
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-C8
Connector Type:Receptacle, Male Pins - Module
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:2.5A
Voltage - UL:250VAC
Filter Type:-
Accomodates a Fuse:-
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount
Termination:Solder
Switch Features:-
Features:-
Fuse Holder, Drawer:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 27.50mm x 20.00mm
Panel Thickness:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Ingress Protection:-
Approval Agency:cUL, UL, VDE
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
PWR ENT RCPT NON-NEMA PNL SCREW
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
IL13+ REWIREABLE IEC LOCK LSZH
IL13+ REWIREABLE IEC LOCK LSZH
IEC SOCKET WITH LOCKING C13- REW
CN10953_IRIS-M
CN10953_IRIS-M
LENS CLR 28DEG 30DEG MEDIUM ADH
42R51-5123
42R51-5123
PWR ENT MOD RCP IEC 320-C8 PNL
CABLE GLAND 4-6.5MM M16 BRASS
MONOCRYSTALN SOLR CELL 2.5W 8.2V