FN9222R-10-07
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
VIGOR # :
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PNL WIRE
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
FN9222R-10-07 PDF
Type Description
Series:FN 9222
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-C14
Connector Type:Receptacle, Male Blades
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:10A
Voltage - UL:250VAC
Filter Type:Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Accomodates a Fuse:No
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Flange
Termination:Wire Leads
Switch Features:-
Features:Bleed Resistor, Front or Rear Side Mount
Fuse Holder, Drawer:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 28.50mm x 21.50mm