FN283-10-06
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
VIGOR # :
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
FN283-10-06 PDF
Type Description
Series:FN 280
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-C14
Connector Type:Receptacle, Male Blades - Module
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:10A
Voltage - UL:250VAC
Filter Type:Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Accomodates a Fuse:Yes (Fuse Not Included)
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Flange
Termination:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features:Switch On-Off
Features:Front or Rear Side Mount
Fuse Holder, Drawer:Fuse Holder
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 29.00mm x 60.00mm