GSP2.9203.15
Manufacturer
Schurter
VIGOR # :
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
GSP2.9203.15 PDF
Type Description
Series:GSP2
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-C14
Connector Type:Receptacle, Male Blades
Current - IEC:10A
Voltage - IEC:250VAC
Current - UL:15A
Voltage - UL:250VAC
Filter Type:Unfiltered - Commercial
Accomodates a Fuse:No
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In; Through Hole, Right Angle
Termination:Solder, Quick Connect - 0.189" (4.8mm)
Switch Features:-
Features:-
Fuse Holder, Drawer:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 30.30mm x 22.50mm
Panel Thickness:0.098" (2.50mm)