10GKNG3E
Manufacturer
Delta Electronics / EMI
VIGOR # :
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
10GKNG3E PDF
Type Description
Series:GKN
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-C14
Connector Type:Receptacle, Male Blades
Current - IEC:10A
Voltage - IEC:115/250VAC
Current - UL:-
Voltage - UL:-
Filter Type:Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Accomodates a Fuse:No
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Termination:Quick Connect
Switch Features:-
Features:-
Fuse Holder, Drawer:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 28.45mm x 21.90mm
Panel Thickness:0.031" ~ 0.063" (0.79mm ~ 1.60mm)
Material Flammability Rating:-
Ingress Protection:-
Approval Agency:CSA, UL, VDE
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
DMRGR-M
DMRGR-M
RCPT DIN RAIL MNT 15A IP44 GRAY