44R02-5121-150
Manufacturer
Power Dynamics, Inc.
VIGOR # :
Description
PWR ENT RCP IEC 320-C13 PNL SLDR
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
44R02-5121-150 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-C13
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:10/20A
Voltage - UL:250VAC
Filter Type:Unfiltered - Commercial
Accomodates a Fuse:No
Number of Positions:3 per connection (5)
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Termination:Solder Eyelet
Switch Features:-
Features:-
Fuse Holder, Drawer:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 32.50mm x 120.30mm
Panel Thickness:0.059" (1.50mm)