FN9244EB-12-06
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
VIGOR # :
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
FN9244EB-12-06 PDF
Type Description
Series:FN 9244E
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-C14
Connector Type:Receptacle, Male Blades
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:12A
Voltage - UL:250VAC
Filter Type:Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Accomodates a Fuse:No
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Flange
Termination:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features:-
Features:Bleed Resistor, Earth Line Choke, Front or Rear Side Mount
Fuse Holder, Drawer:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 28.50mm x 21.50mm