716W-X2/03
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
PWR ENT RCPT IEC320-2-2F PNL QC
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
716W-X2/03 PDF
Type Description
Series:716W
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-2-2/F
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Current - IEC:10A
Voltage - IEC:250VAC
Current - UL:15A
Voltage - UL:250VAC
Filter Type:Unfiltered - Commercial
Accomodates a Fuse:No
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Termination:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features:-
Features:-
Fuse Holder, Drawer:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 32.60mm x 25.30mm
Panel Thickness:0.031" ~ 0.059" (0.79mm ~ 1.50mm)
Material Flammability Rating:-
Ingress Protection:-
Approval Agency:CCC, CSA, NEMKO, TUV, UL
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
10EBS1
10EBS1
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
CD10ED820JO3F
CD10ED820JO3F
CAP MICA 82PF 5% 500V RADIAL
716W-X2/03
716W-X2/03
T0603FF0150TM
T0603FF0150TM
TF-FUSE THIN FILM SURFACE MOUNT
CE3391-156.250
CE3391-156.250
XTAL OSC XO 156.2500MHZ HCMOS