FDMM10SFR
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
EMC FILTER, IEC INLET, 10A, MEDI
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
FDMM10SFR PDF
Type Description
Series:FDMM
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-C14
Connector Type:Receptacle, Male Blades
Current - IEC:10A
Voltage - IEC:115/230VAC
Current - UL:-
Voltage - UL:250VAC
Filter Type:Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Accomodates a Fuse:Yes (Fuse Not Included)
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Flange
Termination:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features:-
Features:Bleed Resistor, Shielded
Fuse Holder, Drawer:Fuse Holder, Twin Fused
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 28.50mm x 33.00mm