C20F.0101
Manufacturer
Schurter
VIGOR # :
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C20 PANEL QC
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
C20F.0101 PDF
Type Description
Series:C20F
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-C20
Connector Type:Receptacle, Male Blades
Current - IEC:16A
Voltage - IEC:250VAC
Current - UL:20A
Voltage - UL:250VAC
Filter Type:Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Accomodates a Fuse:No
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Flange
Termination:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features:-
Features:Shielded
Fuse Holder, Drawer:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 34.80mm x 26.80mm