FN9289B-4-100
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
DataSheet
FN9289B-4-100 PDF
Type Description
Series:FN 9280
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-C14
Connector Type:Receptacle, Male Blades - Module
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:4A
Voltage - UL:250VAC
Filter Type:Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Accomodates a Fuse:Yes (Fuse Not Included)
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Termination:Spring-Cage
Switch Features:Switch On-Off
Features:-
Fuse Holder, Drawer:Fuse Holder, Twin Fused
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 28.80mm x 47.10mm
Panel Thickness:0.039" ~ 0.098" (1.00mm ~ 2.50mm)