703W-00/08
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
703W-00/08 PDF
Type Description
Series:703W
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-C14
Connector Type:Receptacle, Male Blades
Current - IEC:10A
Voltage - IEC:250VAC
Current - UL:15A
Voltage - UL:250VAC
Filter Type:Unfiltered - Commercial
Accomodates a Fuse:No
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Flange
Termination:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)