15SRBX8-T
Manufacturer
TE Connectivity Corcom Filters
VIGOR # :
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 WIRE
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
15SRBX8-T PDF
Type Description
Series:SRB, Corcom
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-C14
Connector Type:Receptacle, Male Blades
Current - IEC:15A
Voltage - IEC:120/250VAC
Current - UL:10A
Voltage - UL:250VAC
Filter Type:Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Accomodates a Fuse:No
Number of Positions:3
Mounting Type:Chassis Mount or Panel Mount
Termination:Wire Leads
Switch Features:-
Features:Shielded
Fuse Holder, Drawer:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 27.08mm x 18.34mm
Panel Thickness:0.039" (1.00mm)
Material Flammability Rating:-
Ingress Protection:-
Approval Agency:CSA, UL, VDE
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
IEC 60320 C18 SCREW MOUNT INLET
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
5130 APPLIANCE INLET FILTER 16A
RN73H1JTTD1743D50
RN73H1JTTD1743D50
RES 174K OHM 0.5% 1/10W 0603
WCAP-PTHR ALUMINUM POLYMER CAP
TGL41-250CA
TGL41-250CA
TVS MELF 214V 400W BI