10BEEG3GM-R
Manufacturer
Delta Electronics / EMI
VIGOR # :
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
10BEEG3GM-R PDF
Type Description
Series:BE
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-C14
Connector Type:Receptacle, Male Blades - Module
Current - IEC:10A
Voltage - IEC:115/250VAC
Current - UL:-
Voltage - UL:-
Filter Type:Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Accomodates a Fuse:No
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Flange
Termination:Quick Connect
Switch Features:Switch On-Off
Features:Bleed Resistor
Fuse Holder, Drawer:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 28.50mm x 39.00mm