PX0695/20/63
Description
PWR ENT RCPT IEC320-2-2F PNL QC
DataSheet
PX0695/20/63 PDF
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-2-2/F
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Current - IEC:10A
Voltage - IEC:250VAC
Current - UL:15A
Voltage - UL:250VAC
Filter Type:Unfiltered - Commercial
Accomodates a Fuse:No
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Termination:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features:-
Features:-
Fuse Holder, Drawer:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 32.26mm x 24.77mm
Panel Thickness:0.079" (2.00mm)