PE0SSSS60
Manufacturer
TE Connectivity Corcom Filters
VIGOR # :
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
PE0SSSS60 PDF
Type Description
Series:P, Corcom
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-C14
Connector Type:Receptacle, Male Blades - Module
Current - IEC:6A
Voltage - IEC:120VAC
Current - UL:6A
Voltage - UL:250VAC
Filter Type:Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Accomodates a Fuse:Yes (Fuse Not Included)
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Flange
Termination:Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Switch Features:Switch On-Off
Features:Conversion Clip, Voltage Selector
Fuse Holder, Drawer:Fuse Holder
Panel Cutout Dimensions:Variable Size
Panel Thickness:0.031" ~ 0.114" (0.79mm ~ 2.90mm)
Material Flammability Rating:-
Ingress Protection:-
Approval Agency:CSA, UL, VDE
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FLANGED INLET NEMA L5-30
6010 APPLIANCE INLET 10A 70C - V
APT2X61D20J
APT2X61D20J
DIODE MODULE 200V 60A ISOTOP
PE0SSSS60
PE0SSSS60
GMA21IG75
GMA21IG75
2.1" 5X7 DOT MATRIX ANODE COLUMN