15SRBX8-X
Manufacturer
TE Connectivity Corcom Filters
VIGOR # :
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 WIRE
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
15SRBX8-X PDF
Type Description
Series:SRB, Corcom
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-C14
Connector Type:Receptacle, Male Blades
Current - IEC:15A
Voltage - IEC:120/250VAC
Current - UL:10A
Voltage - UL:250VAC
Filter Type:Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Accomodates a Fuse:No
Number of Positions:3
Mounting Type:Chassis Mount or Panel Mount
Termination:Wire Leads
Switch Features:-
Features:Shielded
Fuse Holder, Drawer:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 27.08mm x 18.34mm
Panel Thickness:0.039" (1.00mm)