PX0575/30/48
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
PX0575/30/48 PDF
Type Description
Series:PX
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-C14
Connector Type:Receptacle, Male Blades
Current - IEC:10A
Voltage - IEC:250VAC
Current - UL:15A
Voltage - UL:250VAC
Filter Type:Unfiltered - Commercial
Accomodates a Fuse:No
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Termination:Quick Connect - 0.189" (4.8mm)
Switch Features:-
Features:-
Fuse Holder, Drawer:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 27.40mm x 19.80mm
Panel Thickness:0.118" (3.00mm)