743W-00/01
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
PWR ENT RCPT IEC320-2-2J PANEL
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
743W-00/01 PDF
Type Description
Series:743W
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-2-2/J
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Current - IEC:16A
Voltage - IEC:250VAC
Current - UL:20A
Voltage - UL:250VAC
Filter Type:Unfiltered - Commercial
Accomodates a Fuse:No
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Flange
Termination:Solder Eyelet
Switch Features:-
Features:-
Fuse Holder, Drawer:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 37.20mm x 29.00mm