FN9233ESR-10-06
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
DataSheet
FN9233ESR-10-06 PDF
Type Description
Series:FN 9233E
Connector Style:IEC 320-C14
Connector Type:Receptacle, Male Blades
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:10A
Voltage - UL:250VAC
Filter Type:Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Accomodates a Fuse:No
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Termination:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features:-
Features:Bleed Resistor, Earth Line Choke
Fuse Holder, Drawer:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 29.40mm x 20.80mm
Panel Thickness:0.028" ~ 0.059" (0.70mm ~ 1.50mm)