723A-10/48
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
723A-10/48 PDF
Type Description
Series:723A
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Connector Style:IEC 320-C14
Connector Type:Receptacle, Male Blades - Module
Current - IEC:10A
Voltage - IEC:250VAC
Current - UL:-
Voltage - UL:-
Filter Type:Unfiltered - Commercial
Accomodates a Fuse:Yes (Fuse Not Included)
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Termination:Quick Connect - 0.189" (4.8mm)
Switch Features:-
Features:-
Fuse Holder, Drawer:Fuse Holder, Twin Fused
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 27.30mm x 31.12mm
Panel Thickness:0.039" (1.00mm)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Ingress Protection:-
Approval Agency:CSA, UL, VDE
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
POWER ENTRY MODULE
PWR ENT RCPT
INFRASTRUCTURE SOCKET OUTLET FOR
CBL ASSY SMA PLUG-PLUG RG58 24"
ACM4520-901-2P-T000
ACM4520-901-2P-T000
CMC 2.3A 2LN 900 OHM SMD
RN731ETTP1402C50
RN731ETTP1402C50
RES 14K OHM 0.25% 1/16W 0402