WP26DK-P016VA3-R15000
Manufacturer
JAE Electronics
VIGOR # :
Description
CONN PLUG 16 POS SMD GOLD
Catalog
Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
DataSheet
WP26DK-P016VA3-R15000 PDF
Type Description
Series:WP26DK
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:16
Pitch:0.014" (0.35mm)
Number of Rows:2
Mounting Type:Surface Mount
Features:Solder Retention
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:-
Mated Stacking Heights:0.6mm
Height Above Board:0.019" (0.48mm)