
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | WR |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions: | 40 |
| Pitch: | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Board Guide |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 3.94µin (0.10µm) |
| Mated Stacking Heights: | 5mm, 5.5mm, 8mm |
| Height Above Board: | 0.157" (4.00mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 300 |
Current price of WR-40PB-VF50-N1-R1300 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HDR 31POS SMD GOLD
CONN HDR 40POS SMD GOLD
CONN RCPT 120POS EDGE MNT GOLD
ROTARY ENCODER OPTICAL 5000PPR
CRYSTAL 27.0000MHZ 10PF SMD
CONN PLUG 40POS SMD GOLD
TAPE DBL COATED CLEAR 3"X 36YDS