WP9-S024VA1-R6000
Manufacturer
JAE Electronics
VIGOR # :
Description
CONN RCPT 24POS SMD GOLD
Catalog
Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
DataSheet
WP9-S024VA1-R6000 PDF
Type Description
Series:WP9
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions:24
Pitch:0.016" (0.40mm)
Number of Rows:2
Mounting Type:Surface Mount
Features:Solder Retention
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:3.94µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights:0.8mm
Height Above Board:0.031" (0.80mm)