TW-04-02-F-D-237-SM
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN BRD STACK 2MM 8POS
Catalog
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
DataSheet
TW-04-02-F-D-237-SM PDF
Type Description
Series:Flex Stack, TW
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Positions:8
Pitch:0.079" (2.00mm)
Number of Rows:2
Row Spacing:0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:0.310" (7.874mm)
Length - Post (Mating):0.072" (1.829mm)
Length - Stack Height:0.237" (6.020mm)