DW-10-08-G-S-200
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H
Catalog
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
DataSheet
DW-10-08-G-S-200 PDF
Type Description
Series:Flex Stack, DW
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Positions:10
Pitch:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:1
Row Spacing:-
Length - Overall Pin:0.530" (13.462mm)
Length - Post (Mating):0.220" (5.588mm)
Length - Stack Height:0.200" (5.080mm)
Length - Tail:0.110" (2.794mm)