HW-09-08-L-D-285-SM-A
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK SMD
Catalog
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
DataSheet
HW-09-08-L-D-285-SM-A PDF
Type Description
Series:Flex Stack, HW
Package:Tube
Part Status:Active
Number of Positions:18
Pitch:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:2
Row Spacing:0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:0.465" (11.811mm)
Length - Post (Mating):0.180" (4.572mm)
Length - Stack Height:0.285" (7.239mm)