EW-16-14-S-S-900
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Catalog
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
DataSheet
EW-16-14-S-S-900 PDF
Type Description
Series:Flex Stack, EW
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Positions:16
Pitch:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:1
Row Spacing:-
Length - Overall Pin:1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating):0.200" (5.080mm)
Length - Stack Height:0.900" (22.860mm)
Length - Tail:0.330" (8.382mm)