MDF7C-10P-2.54DSA(55)
Manufacturer
Hirose
VIGOR # :
Description
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN
Catalog
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
DataSheet
MDF7C-10P-2.54DSA(55) PDF
Type Description
Series:MDF7
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Number of Positions:10
Pitch:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:1
Row Spacing:-
Length - Overall Pin:0.984" (25.000mm)
Length - Post (Mating):0.118" (3.000mm)
Length - Stack Height:0.728" (18.500mm)
Length - Tail:0.138" (3.500mm)