BSTCM-702-D-040-04-F-040-LF
Manufacturer
Major League Electronics
VIGOR # :
Description
CONN BRD STACK TERMINAL STRIP
Catalog
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
DataSheet
BSTCM-702-D-040-04-F-040-LF PDF
Type Description
Series:BSTCM-7
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Positions:4
Pitch:0.039" (1.00mm)
Number of Rows:2
Row Spacing:0.039" (1.00mm)
Length - Overall Pin:0.136" (3.454mm)
Length - Post (Mating):0.040" (1.016mm)
Length - Stack Height:0.040" (1.016mm)