DW-28-12-T-D-690
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN HDR 56POS 0.1 STACK T/H TIN
Catalog
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
DataSheet
DW-28-12-T-D-690 PDF
Type Description
Series:Flex Stack, DW
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Positions:56
Pitch:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:2
Row Spacing:0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating):0.230" (5.842mm)
Length - Stack Height:0.690" (17.526mm)
Length - Tail:0.110" (2.794mm)