ZW-35-12-S-D-620-160
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN BRD STACK .100" 70POS
Catalog
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
DataSheet
ZW-35-12-S-D-620-160 PDF
Type Description
Series:Flex Stack, ZW
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Positions:70
Pitch:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:2
Row Spacing:0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating):0.250" (6.350mm)
Length - Stack Height:0.620" (15.748mm)
Length - Tail:0.160" (4.064mm)