FW-40-04-G-D-320-200
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN HDR 80POS 0.05 STACK T/H
Catalog
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
DataSheet
FW-40-04-G-D-320-200 PDF
Type Description
Series:Flex Stack, FW
Package:Tube
Part Status:Active
Number of Positions:80
Pitch:0.050" (1.27mm)
Number of Rows:2
Row Spacing:0.050" (1.27mm)
Length - Overall Pin:0.610" (15.494mm)
Length - Post (Mating):0.200" (5.080mm)
Length - Stack Height:0.320" (8.128mm)
Length - Tail:0.090" (2.286mm)