HIF3BA-60D-2.54R(63)
Description
CONN SOCKET 60POS IDC 28AWG GOLD
Catalog
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
DataSheet
HIF3BA-60D-2.54R(63) PDF
Type Description
Series:HIF3B
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Type:Socket
Contact Type:Female Socket
Number of Positions:60
Pitch:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:2
Row Spacing:0.100" (2.54mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Fastening Type:-
Cable Termination:IDC
Wire Type:Ribbon Cable
Wire Gauge:28 AWG