AWP40-8541-T-R
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
VIGOR # :
Description
CONN SOCKET 40POS IDC TIN
Catalog
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
DataSheet
AWP40-8541-T-R PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Connector Type:Socket
Contact Type:Female Socket
Number of Positions:40
Pitch:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:2
Row Spacing:0.100" (2.54mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Fastening Type:-
Cable Termination:IDC
Wire Type:Ribbon Cable
Wire Gauge:-
Features:Feed Through, Strain Relief
Contact Finish:Tin
Contact Finish Thickness:-
Color:Gray
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN RCPT 12P IDC 28AWG TIN-LEAD
CONN RCPT 20P IDC 26-28AWG GOLD
CONN RCPT 12P IDC 20AWG TIN-LEAD
1210J2000271FFR
1210J2000271FFR
CAP CER 270PF 200V C0G/NP0 1210
AWP40-8541-T-R
AWP40-8541-T-R
CONN SOCKET 40POS IDC TIN