HIF3BA-50D-2.54R(11)
Description
CONN SOCKET 50POS IDC 28AWG GOLD
DataSheet
HIF3BA-50D-2.54R(11) PDF
Type Description
Series:HIF3B
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Socket
Contact Type:Female Socket
Number of Positions:50
Pitch:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:2
Row Spacing:0.100" (2.54mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Fastening Type:-
Cable Termination:IDC
Wire Type:Ribbon Cable
Wire Gauge:28 AWG
Features:Feed Through, Polarizing Key, Strain Relief
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:-
Color:Black
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN RCPT 19POS IDC 22AWG GOLD