ELRA2Y16
Manufacturer
Amphenol Industrial
VIGOR # :
Description
5.7MM EPOWER-LITE 2WAY RECEPTACL
Catalog
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
DataSheet
ELRA2Y16 PDF
Type Description
Series:ePower-Lite
Package:Bag
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle
Contact Type:Male Pin
Number of Positions:2
Pitch:0.630" (16.00mm)
Number of Rows:1
Row Spacing:-
Mounting Type:Panel Mount
Fastening Type:Latch Holder
Cable Termination:Crimp
Wire Type:Discrete
Wire Gauge:6 AWG
Features:Shielded, Waterproof (Mated, IP67)
Contact Finish:-
Contact Finish Thickness:-
Color:Orange
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN RCPT 10POS IDC 18AWG TIN
CONN RCPT 23POS IDC 26AWG TIN
AWHC 26-0111-T
AWHC 26-0111-T
CONN HEADER 26POS IDC GOLD
ELRA2Y16
ELRA2Y16
VJ1812A100JCRAT
VJ1812A100JCRAT
CAP CER 10PF 1.5KV C0G/NP0 1812