P50-060S-EA
Manufacturer
3M
VIGOR # :
Description
CONN SOCKET 60POS IDC 28AWG GOLD
Catalog
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
DataSheet
P50-060S-EA PDF
Type Description
Series:Pak 50, P50
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Connector Type:Socket
Contact Type:Center Strip Contact
Number of Positions:60
Pitch:0.050" (1.27mm)
Number of Rows:2
Row Spacing:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Fastening Type:Latch Lock
Cable Termination:IDC
Wire Type:Ribbon Cable
Wire Gauge:28 AWG