HIF3MAW-14D-2.54R
Description
CONN SOCKET 14POS IDC 28AWG GOLD
Catalog
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
DataSheet
HIF3MAW-14D-2.54R PDF
Type Description
Series:HIF3MAW
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Connector Type:Socket
Contact Type:Female Socket
Number of Positions:14
Pitch:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:2
Row Spacing:0.100" (2.54mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Fastening Type:Latch Holder
Cable Termination:IDC
Wire Type:Ribbon Cable
Wire Gauge:28 AWG