HIF3BA-20PD-2.54R-MC(63)
Manufacturer
Hirose
VIGOR # :
Description
CONN HEADER 20POS IDC 28AWG GOLD
Catalog
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
DataSheet
HIF3BA-20PD-2.54R-MC(63) PDF
Type Description
Series:HIF3B
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Type:Plug
Contact Type:Male Pin
Number of Positions:20
Pitch:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:2
Row Spacing:0.100" (2.54mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Fastening Type:Latch Lock/Eject Hooks
Cable Termination:IDC
Wire Type:Ribbon Cable
Wire Gauge:28 AWG