HIF3BA-26D-2.54R-CL(63)
Description
CONN SOCKET 26POS IDC 28AWG GOLD
DataSheet
HIF3BA-26D-2.54R-CL(63) PDF
Type Description
Series:HIF3B
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Type:Socket
Contact Type:Female Socket
Number of Positions:26
Pitch:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:2
Row Spacing:0.100" (2.54mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Fastening Type:-
Cable Termination:IDC
Wire Type:Ribbon Cable
Wire Gauge:28 AWG
Features:Feed Through, Polarizing Key, Strain Relief
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:7.87µin (0.200µm)
Color:Black
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN RCPT 21POS IDC 24AWG TIN