DF1B-18DP-2.5DS(01)
Description
CONN HEADER R/A 18POS 2.5MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
DF1B-18DP-2.5DS(01) PDF
Type Description
Series:DF1B
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.098" (2.50mm)
Number of Positions:18
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.098" (2.50mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.177" (4.50mm)
Contact Length - Post:0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.339" (8.61mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:8.00µin (0.203µm)
Contact Finish - Post:-
Contact Material:Brass
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Features:Keying Slot
Operating Temperature:-35°C ~ 85°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:White
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:250V