77317-104-58LF
Description
CONN HEADER R/A 58POS 2.54MM
DataSheet
77317-104-58LF PDF
Type Description
Series:BERGSTIK®
Package:Bag
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:58
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.190" (4.83mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Mating:30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Thermoplastic
Features:-
Operating Temperature:-
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
TSM-106-02-S-DV-P-TR
TSM-106-02-S-DV-P-TR
CONN HEADER SMD 12POS 2.54MM
CONN HEADER SMD R/A 11POS 1.5MM
77317-104-58LF
77317-104-58LF
CONN HEADER R/A 58POS 2.54MM