
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, ZSS |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Elevated |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 40 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.250" (6.35mm) |
| Contact Length - Post: | 0.115" (2.92mm) |
| Overall Contact Length: | 1.230" (31.24mm) |
| Insulation Height: | 1.115" (28.32mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polyester, Glass Filled |
| Features: | Keying Slot |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of ZSS-120-07-S-D-1115 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 17POS 2MM
CONN HEADER VERT 51POS 2.54MM
CRYSTAL 38.4000MHZ 6PF SMD
XTAL OSC VCXO 76.8000MHZ HCSL
MOTORIZED IMPELLER
CONN HDR .100" 40POS